gallery/image_2

2010

Så var den första kajakorienteringen genomförd utan missöden. Av en slump hade vi valt samma helg som klassiska Molokai Challange på Hawaii. Där krävdes det en olympisk gulmedaljör från Barcelona (Clint Robinson) för att vinna och i Grebbestad krävdes det en silvermedaljör (Gunnar Olsson) från samma OS.

Vi vill tacka deltagarna för att ha genomfört tävlingen i god sportsmannaanda och för den positiva stämningen, trots regnet. Enkäten visar att konceptet i stort sett var bra. En del detaljer kan komma att justeras. Vi summerar intrycken och återkommer under hösten/vintern med information om nästa års tävling.

 

K1 Damer

1. Marianne Aamodt                 Årnes                             Perception essence 17                               3:34:00
2. Marie Jensen                          Stenungsund                                                                                       3:48:15
3. Inger Ranheim                       Göteborg                       Sibir, Explorer                                              4:03:00
4. Inger Hellström                     Torslanda                       Rockpool alaw bach                                   4:05:12
5. Charlotte Lundqvist              Göteborg                                                                                              4:14:50

 

K1 Herrar
1. Gunnar Olsson                     Karlstad                            Zedtech Phyton                                        2:04:15
2. Ulf Eriksson                           Lerdala                             Cobolt Interceptor                                    2:07:10
3. Richard Karlsson                  Göteborg                          Ruahine F1                                                2:14:45
4. Leif Jägerbrand                     Hindås                              Reval Commander Type S                       2:23:25
5. Urban Wedberg                    Ljungskile                                                                                             2:25:25
6. Tommy Wedberg                  Ljungskile                        Streamliner                                                2:27:35
7. Anders Karlsson                   Göteborg                                                                                               2:40:00
8. Per Fredin                              Västerås                           Reval Extreme Type-R                              2:40:31
9. Max Tholén                            Alingsås                           Artisan Vivianne                                        2:44:30
10. Ragnar Boye                        Fredrikstad                                                                                           2:49:10
11. Einar Eckholdt                     Son                                   Epic Endurance                                          2:49:11
12. Göran Matsson                   Smögen                                                                                                 2:50:50
13. Anders Ranheim                 Göteborg                         Lettman, Streamliner                                2:51:19
14. Per Ivarsson                        Trollhättan                       Sea Star                                                       2:53:00
15. Hans Jonasson                    Ångsta/Grebbestad        Streamliner                                                2:56:26
16. Pelle Börjesson                   Lysekil                              Trapper barraquda                                    3:00:08
17. Tony Davidsson                  Lysekil                              Legend                                                         3:00:10
18. Håkan Alfredsson               Jönköping                        Kavat                                                            3:04:40
19. Ingvar Hellberg                   Vänersborg                     Greenland                                                    3:05:30
20. Lasse Jarberg                      Sarpsborg                        Valley Nordkapp                                         3:05:45
21. Loyd Johansen                    Fredrikstad                      Valley Nordkapp std                                  3:05:50
22. Trond Vegard Johansen     Råde                                 Lettman Nordstern                                   3:06:00
23. Bjørn Bergenheim jr           Moss                                 Vally Nordkapp                                          3:06:40
24. Mattias Karlsson                 Hindås                                                                                                    3:08:55
25. Michael Dahl                       Göteborg                                                                                                3:15:50
26. Dan Persson                        Ljungskile                                                                                               3:19:50
27. Ulf Hanisch                          Sandared                          Wind 505                                                     3:25:25
28. Hein Stavlund                                                                                                                                      3:34:05
29. Jörgen Andersson                                                                                                                               3:39:00
30. Mats Andersson                 Borlänge                          Trapper Royal                                              3:39:20
31. Christer Hermansson       Partille                               Prion Kodiak                                                3:40:00
32. Hans Borchsenius             Oslo                                    VKV                                                               3:42:45
33. Marcus Gunnarsson         Henån                                                                                                      3:46:00
34. Patrik Kjellman                  Kållekärr                            Zedtech Cayenne                                       3:54:00
35. Jan Mjelde                                                                                                                                            3:54:25
36. Alf Andersen                      Torslanda                          Ndk Explorer                                               4:05:00
37. Johan Lidström                 Göteborg                                                                                                  4:14:52

 

K2 Mixed
1. Petra Widén & Lars Widén              Grebbestad                                                                               2:40:50
2. Sara Leckborn & Björn Ekelund     Grebbestad                                                                               2:43:35
3. Josefin Wångdahl & Nils Malm                                                                                                           2:45:30
4. Lars & Ulla-Britt Fredin                     Västerås                  Tahe maxi                                                2:46:50
5. Tomas & Anna Magnusson             Grebbestad                                                                               3:09:15